Jdi na obsah Jdi na menu
 


Berenika chce prodat a koupit byt – díl 1.

15. 2. 2015

Obrátila se na mně nedávno jedna moje známá s žádostí, že by ráda, abych pro ni něco udělala. Prý jako už jsem jednou pro někoho udělala. Ano, vzpomínám si… moje cvičenka  potřebovala prodat byt, hezky  velký a ve starém pražském činžáku (to je plus) , ale na naprosto blbém místě (velké mínus)  a chtěla koupit byt jiný menší – na lepším místě. Pustila jsem se do toho, povedlo se!

 A tahle známá, říkejme jí  Berenika, chtěla v zásadě to samé. Akorát, že byt, který potřebuje prodat je větší, ale kvalitativně horší, než byt který chce koupit.  Rozdíl je tedy  jak  ve velikosti (chce za větší menší – to je plus), ale chce z panelu do cihly a do centra.  Takže  cenově  je to skoro fifty-fifty.

Při naší schůzce jsem začala mluvit o možnostech a o smlouvě. Berenika se zarazila a povídá, že to ale nechce přes realitku! Ale…zůstala jsem koukat, proč? No já nevím….. Další hodinu jsem strávila vysvětlováním principů pracovních a etických a v zásadě i praktických, které se týkají činnosti realitního makléře. Proč realitní kancelář, proč  uzavřít exkluzivní smlouvu, co všechno obnáší práce makléře, co vše obsahuje odměna pro makléře  atd.

Schůzka skončila s tím, že já udělám analýzu, za kolik by se dal byt prodat a druhý koupit a Berenika si rozmyslí, co vlastně chce.

Obvyklá provize pro RK je 5% + DPH, státu je třeba uhradit 4% jako daň z nabytí nemovitosti, tedy výsledná cena  je z ceny prodejní  cca o 9% nižší. Všechny výdaje kolem obchodu jdou jinak za realitním makléřem. Ze známosti mohu pro Bereniku udělat jen to, že si snížím vlastní odměnu na 3%.

Výsledkem však bylo, že se Berenika rozhodla, že zatím do toho nepůjde, že prodejní cena bytu snížená o 7% nákladů je příliš nízká…..

A jaké bude pokračování? Najdete v pondělí za týden…..

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář